Nürburgringi rekordid: miks neid jahitakse ja kellele neist kasu on?

NURNURGRING

Nürburgring on vaieldamatult ringradade kuningas. Kui tavalise autosõbra oleks omaette elamus lihtsalt sellel kuulsal rajal sõidurõõmu nautida, siis autotootjate jaoks on seal toimuv palju pragmaatilisem – pidev võistlus selle nimel, kes oma autoga rajal kiireima aja suudab sõita. Haruldane on see, et üks seal tippaja sõitnud autosid, Jaguar XE SVR Project 8 on hetkel Eestis müügil.

Miks autotootjad selle nimel niivõrd palju pingutavad? Tundub ju, et hea ringiaja sõitmisel mängib rolli terve hulk tegureid – ilmastik, auto roolis istuv juht, rehvid ning mitmed muud tegurid. Tegelikult ongi põhjuseks see, et Nürburgringi Nordschleifel ehk Põhjaringil hea aja sõitmine on muutunud autode kullastandardiks.

Eriti oluliseks on tulemus ringrajal sportautode segmendis, kus hinnatakse tootja pikaaegse arendustöö tulemust sageli ka selle põhjal, millise aja auto Lääne-Saksamaal asuval autodroomil välja suutis sõita. Nii näevadki autotootjad vaeva, et oma konkurendid üle trumbata ning saada õigus kuulutada, et just nemad saavutasid Nordschleifel parima tulemuse.

NURNURGRING

TAVAAUTO VÕI MITTE?


Kuigi tundub, et tavatarbijat ringrajal saavutatud tulemus eriti ei mõjuta, on see ekslik arusaam.

„Muidugi ei saa enamasti tavaliikluses osalevaid ja Nürburgringil sõitvaid mudeleid üks-ühele võrrelda,” sõnas rallispordi entusiast Raul Komp, kes enda ehitatud masinaga nii rahvarallist kui ka talvistest rallispordi võistlustest osa võtab. „Sarnaselt rallidele näeb autotootjate katsetes ja testides reeglina autosid, mida on tuunitud just selliselt, et need saavutaks konkreetsel katsel parima võimaliku tulemuse.”

Komp märkis, et näiteks muudetakse Nürburgringi katsete jaoks harilikult vedrustust, kasutatakse parimaid saadaolevaid rehve ning üritatakse kõikvõimalike peensuste lihvimisega jõuda maksimaalse soorituseni. Tavatarbija autot ostes selliste nüansside kalibreerimiseni ilmselt eales ei jõua.

Samas tuleb aga arvestada sellega, et kõik autotootjad pingutavad võrdselt ning seetõttu on tulemused tegelikult võrreldavad ja kasulikud ka tavalisele autohuvilisele. Pole ju vahet, kas tegemist on Mercedes-Benzi, Ferrari või Porschega, kõik nad on pingutanud nii palju kui võimalik, et jõuda kõige parema tulemuseni.

„Kuna oma mudeleid tuunivad katsete jaoks kõik tootjad, siis suures pildis loeb enim ikkagi auto ise. Kui mõni mudel saavutab Nürburgringil tippaja, siis see on automaailmas üks suurimaid tunnustusi ning kindlasti ka tugev müügiargument,” sõnas Komp.

NURNURGRING

OOTAMATUD ÜLLATAJAD


Laias laastus käib Nürburgringi kiirusrekordite arvestus kahes eraldi kategoorias. Ühes on tänavasõiduks sobilikud ja seeriatootmises olevad autod, teine nimekiri koosneb spetsiaalselt rekordite püstitamiseks mõeldud masinatest, mida on enamasti toodetud vaid loetud eksemplarid.

„Ringrajal saavutatud tulemustega kursis olemine ei ole ainult autoentusiastide pärusmaa. Ka seeriatootmises olevaid mudeleid testitakse sageli Nürburgringil ning seal saavutatud tulemus annab hea võimaluse hinnata auto võimekust juba enne sellega ise sõitmist,” rääkis rallisõitja.

Kuigi valdava osa põhinimekirjast ehk seeriatootmises olevatest autodest moodustavad teada-tuntud sportautode tootjad – Porsche, Lamborghini ja AMG-Mercedes – leiab nimistust ka nii mõnegi üllataja.

Üheks selliseks on näiteks Jaguar XE SVR Project 8, mis on Nürburgringi kõige kiirem sportsedaan ning teeb silmad ette muuhulgas näiteks Ferrari 812 Superfastile, Porsche 911 Carrera S-ile ja paljudele teistele tuntud sõidukitele.

Luksusautode tootmise poolest tuntud Jaguar tõestab selle autoga, et on ka sportautode tootmises kibe käsi. XE SVR Project 8 kapoti alla on pandud viieliitrine 600 hobujõudu arendav V8 mootor, mis on tootja ajaloo kõige võimsam jõuallikas. Kokku on selliseid autosid maailmas toodetud 300 tükki ning üllataval kombel on üks neist haruldastest masinatest müügil ka Eestis.

„Enamikel inimestel ei oleks spetsiaalselt rajale ehitatud autoga midagi peale hakata, kuna liikluses sellega osaleda ei saa ning rajal ka päris iga päev käia ei saa. Seega, kui tekib võimalus leida sõiduk, mis suudab püstitada rekordi Nürburgringil, kuid millega saab vajadusel sõita ka maale vanaema juurde, on tegu päris hea komplektiga,” kommenteeris Komp.

Seega on selge, et Nürburgringi Nordschleife kiireimate autode seas leidub palju huvitavaid masinaid ning arvestades automaailma tormilist arengut, eriti just veermiku tehnoloogia ja ajamite arengu vallas, lisandub sinna tulevatel aastatel kindlasti ka mitmeid teisi uusi ja ootamatuid nimesid.

NURNURGRING